SOUTĚŽ VE SKÁKÁNÍ PŘES ŠVIHADLO 2023

SOUTĚŽ VE SKÁKÁNÍ PŘES ŠVIHADLO 2022

ČARODĚJNICE 2022

KARNEVAL 5.3.2020

Super karnevalový rej jsme si užili v zápalu tanců, soutěží a her. Nemohla chybět ani tombola, vyhlášení nejlepší masky a nejoriginálnějšího tanečníka. Mezi lety ověřené soutěže jsme letos zařadili dvě novinky, které všechny přítomné okamžitě nadchly.

TURNAJ V PŘESKOKU ŠVIHADLA

Akce probíhala v rámci školní družiny v týdnu 21.-25.5. Turnaje se zúčastnilo 15 žáků. Nejlepším skokanovi se podařilo naskákat 1200 skoků.

Školní družina je základním článkem výchovy v době mimo vyučování. Hlavním posláním je zabezpečení odpočinku, rekreace a zájmové činnosti po předchozí namáhavé školní práci. Realizuje se relaxačními aktivitami ve školní herně ( poslech, kreslení, zpěv, práce na počítačích) nebo aktivním pohybem na školní zahradě, hřišti nebo v tělocvičně. Pravidelně je využívána nabídka odpoledních filmových představení v Ústí nad Orlicí.

ZDRAVÉ SVAČINKY

V letošním školním roce již potřetí probíhá ve školní družině akce „Zdravé svačinky pro děti z družinky“. Zatímco v minulých letech žáci pracovali podle vytištěných receptů, letos se řídí přímými pokyny paní učitelky, která jim sděluje postup práce. S nadšením a zájmem si připravují a ochutnávají nejrůznější pomazánky, jednohubky, zeleninové chipsy s dipem, ovocné smoothie a koktejly, ovocné saláty a také domácí pribináček. Chlapci i děvčata si vyzkoušejí přípravu zdravých pokrmů a ověří si, že zdravé jídlo může dobře chutnat a zároveň lákavě vypadat. Všem se akce velmi líbí, a proto se na ni určitě můžete těšit i v příštím roce.

NÁVŠTĚVY KNIHOVNY

Jedním z úkolů školní družiny je vést děti k efektivnímu trávení volného času a také rozvoj dětských zájmů, zejména zájem o knihy. Právě z toho důvodu děti s vychovatelkou vždy jednou za měsíc navštěvují Městskou knihovnu v Ústí nad Orlicí s hlavním cílem přivést děti zpátky ke čtení.

Již při první návštěvě byla stanovena jasná pravidla chování v knihovně
a ke knihám, která děti odsouhlasily a bez námitek přijaly. Součástí každé návštěvy je zajímavý program, který pro děti chystá paní knihovnice. První činností je předčítání úryvku z vybrané knihy. Paní knihovnice někdy nechává číst jednoduché texty samotné děti, které jsou možností předvést své čtenářské dovednosti nahlas doslova unešené. Následuje povídání o knize spolu s kontrolními otázkami, zda děti dávaly pozor, čímž je rozvíjena čtenářská gramotnost dětí. Závěrečnou část společného programu tvoří výtvarná aktivita vztahující se k četbě – výroba záložky do knihy (úvodní hodina), ježeček omotaný vlnou, fosilie (dinosauři) atd. Jedním tématem bylo dílo Astrid Lindgrenové, což bylo téma zvolené kvůli propojení se školní činností, neboť děti knihy od této autorky právě čtou ve škole. Po společném programu mají děti možnost projít si knihovnu a půjčit si knihy dle svého uvážení. Nejoblíbenější a nejčastější jsou komiksy. Děti si z každé návštěvy domů odnáší kromě příjemného čtenářského zážitku i vlastnoručně vyrobený dáreček. Za dobré chování a zájem o čtení si dokonce každé z dětí vysloužilo i mimořádný dárek, kterým byl časopis zdarma.

Každé téma, kterému se věnuje vybraná kniha, je dále zpracováno i v prostředí školní družiny v podobě pohybových her, výtvarných a hudebních aktivit a dalších činností. Děti do knihovny chodí rády, často se těší na další návštěvu a projevují zájem o knihy. V prostředí knihovny hezky pracují a při výtvarných činnostech si navzájem pomáhají.

DRUŽINOVÝ KARNEVAL

Tradiční družinový karneval de konal 1.března. I pře právě řádící chřipkovou epidemii se v družině sešlo více jak 20 masek, které byly velmi originální. Ve veselé náladě probíhaly taneční, pohybové, dovednostní a znalostní soutěže. Nemohlo chybět vyhlášení nejlepších tanečníků nejoriginálnější masky. Ale nikdo nebyl smutný, protože na závěr přišel „bonbonový déšť“.